بولاغ اوتی

بولاغ اوتی

بولاغ اوتی دارای نام های مختلفی چون هایپر کلابز ، آب تره ، شاهی آبی ، جرجیر بیابانی ، ترتیزک آبی ، علف چشمه ، قره العین و … است . ارتفاع این گیاه برابر با ۱۰ تا ۶۰  سانتی متر می باشد و دارای ساقه هایی ضخمیم و گوشتی که به صورت خوابیده قرار دارند ، است .

ریشه‌های بولاغ اوتی کوچک و سفید رنگ و به صورت شبکه‌ای از گیاه خارج می شود که موجب ارتباط آنها در نقاط مختلف زمین می‌ شود . برگ های آب تره گوشت ‌دار و رنگ سبز تیره ای دارد .  در انتهای هر ساقه گل های سفید رنگ  به حالت مجتمع وجود دارد که پس از مدتی هریک تبدیل به میوه ای می شوند . طول ساقه این گیاه بسته به عمق آب دارد . نوعی که در ارتفاعات می روید ، طعم تلخی دارد  اما آنان در آب های با عمق زیاد می رویند معمولا این تلخی را ندارند . این گیاه در سبزی آش نیز وجود دارد و دارای طبعی گرم می باشد . این گیاه دارای ویتامین‌های زیادی چون B کمپلکس ، به خصوص E , C , B1 و دارای املاحی چون گوگرد ، سدیم ، ید و کلسیم و همچنین دارای پنی‌سیلین گیاهی می باشد .

خواص درمانی :

– نیرو بخش
– پایین آورنده قند خون ؛ مصرف خام این گیاه
– ناراحتی‌های قلبی ؛ استفاده از جوشانده این گیاه
– ورم قوزک ؛ استفاده از جوشانده این گیاه
– اشتها آور
– افزایش شیر مادر
– بهبود سرطان سینه
– آسم
– برونشیت
– اختلالات هاضمه
– گواتر
– اسهال خونی
– زخم‌های واریسی
– راشیتیسم
– یرقان
– اسکوربوت
– رماتیسم
– نقرس
– ناراحتی‌های کلیه و کبد
– بهبود کم خونی ؛ آهن قابل جذب موجود در بولاغ اوتی از اسفناج حتی بیشتر است .
– تب بر ؛ مصرف آب تره با عناب برای بهبود تب بسیار موثر است .
– بهبود فعالیت غدهٔ تیروئید ؛ به سبب وجود مقدار ید بالا در این گیاه

 

 

مضرات بولاغ اوتی :

افرادی که دچار بواسیر ( هموروئید ) هستند از مصرف آن پرهیز کنند . مصرف این گیاه برای خانم های باردار منع شده است . آب تره یا بولاغ اوتی در بعضی از افراد ایجاد سوء مزاج و تشنجات دردناک مثانه می کند . همچنین مصرف زیاد این گیاه ایجاد سودا در بدن می نماید .

طرز مصرف :

بولاغ اوتی را در غذا هایی مانند آش می توان مصرف کرد و یا آن را به همراه آب جوشاند و به صورت جوشانده میل کرد .
همچنین می توانید از خشک شده این گیاه مانند دمنوش استفاده کنید . بدین صورت که برگ های خشک شده گیاه را درون آب جوش ریخته اجازه دهید مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد سپس میل کنید .

 

خرید محصول


این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید