خار مریم

خار مریم معجزه ای برای درمان کبد

بسیاری از گیاهان دارویی وجود دارند که به سبب ناشناخته ماندن از خواص آن ها نیز بی بهره ایم . خار مریم یکی از گیاهان مورد استفاده در طب سنتی می باشد که کمتر کسی با آن آشنایی دارد .

خار مریم (Silybum marianum ) گیاه بسیار زیبایی می باشد و گل های ستاره ای ان بسیار مورد توجه است . این گیاه ارتفاعی برابر با ۳۰ تا ۲۰۰ سانتی متر داشته ، ساقه های ان پنبه ای شکل بوده و در انتهای ساقه ها برگ هایی نیزه ای شکل وجود دارد . در میان این برگ های نیزه ای شکل گل بسیار زیبای خار مریم را با عرض ۴ تا ۱۲ سانتی متر مشاهده می کنید . این اغلب به رنگ صورتی بوده و در میانه این گل کاسه ای زرد رنگ یافت می شود که دانه هایی به رنگ سبز تیره را در خود جای داده است . خار مریم تا از خرداد تا اوخر شهریور می روید البته در نیم کره جنوبی از آذر تا اوایل بهمن می روید . این گیاه به وفور در سواحل جنوب شرقی انگلیس ، ایران ، آمریکای شمالی ، استرالیا و نیوزیلند یافت می شود .

خواص :

– کاهش علایم پیری
– سم زدایی از بدن و به خصوص کبد
– ضد سرطان
– کاهش کلسترول
– افزایش سیستم ایمنی بدن
– کنترل دیابت
– آنتی اکسیدان
– جلوگیری از سنگ صفرا
– کاهش رشد سلول های سرطانی رحم ، سینه و پروستات
– اثر بخشی بیشتر دوره شیمی درمانی
– از بین بردن مسمومیت ناشی از مصرف قارچ سمی
– جلوگیری از آلزایمر
– درمان کبد چرب
– کمک به بهبود کبد الکلی

 

خار مریم

 

مضرات :

مصرف به اندازه خار مریم عوارض و مشکلاتی ندارد اما مصرف بی رویه این گیاه موجب ایجاد اگزما ، سردرد ، تهوع ، حساسیت های پوستی ، تعریق و کاهش قوه دید می شود .
زنان باردار نیز بهتر است از مصرف این گیاه پرهیز کنند .

طرز مصرف :

قرص لیور موجود از گیاه خار مریم تهیه می شود . یکی از راه های استفاده از این گیاه ، استفاده از این قرص است .
راه دیگر استفاده از این گیاه ، تهیه دمنوشی از بذر این گیاه است . بدین منظور می توانید بذ این گیاه را به مدت ۱۰ ال ی۱۵ دقیقه به همراه آب جوش روی حرارت غیر مستقیم قرار دهید . پس از انکه دم کشید ، صاف کرده و میل کنید .
از تنتور این گیاه نیز می توانید استفاده کنید .

گذاشتن نظر