خواص ریحان

خواص ریحان

ریحان نوعی سبزی آشنا در بین ایرانیان می باشد که می خواهیم در این مطلب با خواص ریحان بیشتر آشنا شویم . این گیاه علفی عمری ۱ ساله دارد و ارتفاع آن حدود ۶۰ سانتی متر می باشد .

برگ های این سبزی به صورت روبه رو یک دیگر قرار گرفته اند شکل این برگ ها بیضوی می باشد . ریحان گل های ریز و کوچکی به رنگ سفید ، قرمز و گاهی بنفش دارد . ریحان هم به صورت خودرو می روید و هم می توان آن پرورش داد . در ایران و افغانستان ریحان به صورت خودرو می روید . برگ و سر شاخه های آن مصرف خوراکی دارند و تخم های نیز سیاه رنگ بوده و مصرف دارویی دارد و هم برای تکثیر استفاده می شود . روغن ریحان  ( اسانس بازیلیک ) که از ریحان تهیه می شود دارای خواص بی نظیری است . این روغن حالت روان دارد .

خواص :

– ضد تشنج ؛ استفاده از دمنوش این گیاه
– درمان میگرن ؛ استفاده از دمنوش این گیاه
– هضم بهتر غذا
– برطرف کردن نفخ معده ؛ استفاده از دمنوش
– برطرف کردن خارش و درد ناشی از نیش حشرات ؛ بدین منظور کافی است برگ این گیاه را روی محل قرار دهید .
– بهبود زخم دهان ؛ بدبن منظور کافی است این گیاه را مانند آدامس بجوید
– تب بر ؛ استفاده از جوشانده این گیاه
– مسکن ؛ استفاده از دمنوش این گیاه
– درمان اسهال ؛ بدین منظور تخم ریحان را کوبیده و با صمغ عربی مخلوط کنید و مصرف کنید .
– رفع دل درد
– درمان ورم کلیه ؛ استفاده از دمنوش این گیاه
– درمان ترشحات زنانه ؛ استفاده از دمنوش این گیاه
– رفع سرگیجه
یکی از خاصیت های مهم این گیاه دارویی فراری دادن حشرات است ، اگر گلدان گلی را کنار پنجره قرار دهید موجب می شود حشرات به داخل خانه نیایند .

 

 

مضرات :

مصرف ریحان در دوران بارداری به سبب اثر تحریک کنندگی رحمی که دارد ممکن است موجب سقط جنین شود . در دوران شیردهی نیز بهتر است مصرف نشود . مصرف ریحان در حد سبزی خوردن مشکلی ندارد .
مصرف طولانی مدت این گیاه به سبب وجود استراگل ممکن است سرطان زا شود . همچنین کودکان نوپا نیز بهتر است ریحان را مصرف نکنند . همچنین این گیاه برای دماغ مضر است .

طرز مصرف :

می توانید اسانس این گیاه (Essential Oil Basil  ) را از فروشگاه های دارویی تهیه کنید . توجه داشته باشید مصرف بیش از چند قطره اسانس این گیاه مضر می باشد همچنین آن را با آب رقیق کنید .
همچنین می توانید این گیاه  را با آب جوش به مدت ۱۰ – 15 دقیقه دم کرده و به صورت دمنوش میل کنید و یا با آب بجوشانید تا به صورت جوشانده در بیاید .

 

خرید محصول


این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید