آنیسون

خواص گیاه دارویی آنیسون

آنیسون گیاهی یک ساله که ارتفاعی برابر با نیم متر دارد یکی از گیاهان دارویی می باشد که با آن آشنا می شویم . آنیسون (Pimpinella anisum  ) که با نام هی دیگری چون آنیوس ، کمون حلو ، نیوس بادیان رومی ،

رازیانه ی رومی نیز خوانده می شود . محل رویش این گیاه شرق نواحی مدیترانه ، غرب آسیا ، نواحی جنوبی اروپا تا مدیترانه ، خاورمیانه ، هندوستان ، شوروی سابق ، مکزیک ، مصر و اسپانیا می باشد . آنیسون از خانواده چتریان است .

آنیسون دارای برگ های قلبی شکل بوده که دارای ۳ – 5 برگچه می باشد . این گیاه دارای گل های گل های کوچک و سفید رنگ است . مهم ترین قسمت این گیاه میوه آن است ، آنیسون میوه های گلابی شکل دارد که بسیار معطر و خوشبو است . روی این میوه ها شیار هایی دیده می شود و در قسمت بالا نوک تیز می باشند که قسمت داخلی تیره و قسمت بیرونی سبز رنگ است . مرداد و شهریور ماه زمان برداشت این میوه است .

خواص آنیسون :

– سر درد ؛ استفاده از بخار این گیاه
– سرگیجه ؛ استفاده از بخار این گیاه
– بهبود درد گوش ؛ مخلوط روغن گل محمدی و آنیسون سابیده را در گوش بچکانید .
– رطوبت طحال
– تب بر
– افزایش شیر مادر
– ضدنفخ
– ضد اسپاسم
– خلط آور
– افزایش میل جنسی
– ضد کرم
– ضد میکروب
– ضد درد
– هضم کننده
– قاعده آور
– مقوی کبد
– آرامش بخش
– آلرژی زا
– محرک
– بهبود معده

 همچنین این گیاه ه سبب عطر و بوی بی نظیری که دارد به عنوان طعم دهنده و چاشنی به انواع غذا ها ، دسر ها ، گوشت و .. افزوده می شود . از رازیانه رومی در برای ساخت محصولاتی چون صابون ، حشره کش و همچنین برای افزایش نفوذپذیری داروها استفاده می شود .
در تحقیقاتی که اخیرا صورت گرفته نشان داده شده آنسیون موجب جذب آهن بیشتر و در نتیجه موجب بهبود کم خونی نیز می شود .
رازیانه رومی عارضه خاصی ندارد ولی بهتر است در دوران بارداری از مصرف آن خود داری شود .

 

 

طرز تهیه :

می توانید دمنوش این گیاه را به این صورت تهیه کرده ؛ آنیسون را خرد کرده سپس در آب جوش ریخته و ۱۰ الی ۱۵ دقیقه صبر کنید سپس به صورت چای میل نمایید . همچنین می توانید آن را با آب بجوشانید و از بخار آن استفاده کنید .

خرید محصول

گذاشتن نظر