لاوندر

لاوندر یا اسطوخودوس معروف به حافظ الارواح در طب سنتی

یکی از گیاهان دارویی بی نظیر در طب سنتی اسطوخودوس می باشد . لاوندر را که در طب سنتی حافظ الارواح نامیدند ، دارای خواص بی شماری است که در این مطلب با آن آشنا خواهید شد .

اسطوخودوس که به نام های اسطوقدوس ، لاوندر نیز شهرت دارد ، گیاهی دارویی و بسیار زیبا می باشد که حتی در برخی نقاط از آن به عنوان گیاه زینتی استفاده می کنند . اسطوخودوس گیاهی چندساله بوته ای شکل با ارتفاع حدودا ۵۰ سانتی متر می باشد .این گیاه ساقه هایی کشیده و به رنگ سبز و برگ هایی دراز و باریک پوشیده از کرک می باشد . در انتهای ساقه این گیاه گل هایی با گل برگ های کوچک وجود دارد ، رنگ این گل آبی تیره ، قرمز سیر و یا بنفش می باشد . اسطوخودوس همچنین دارای میوه های کوچک ۴ فندقه ای می باشد که به رنگ قهوه ای روشن می باشد . از سر شاخه های برگدار و گل این گیاه استفاده های دارویی می شود .

این گیاه بسیار زیبا در اکثر نقاط به صورت خودرو می روید بخصوص در جنوب فرانسه اما برای کاشت این گیاه باید یک سری از ملزومات را رعایت کرد . نور خوردشید ، زهکشی مناسب ، خاک مناسب ، آبیاری ، کود و … از جمله ملزومات لازم جهت کاشت اسطوخودوس می باشد . این گیاه دارای طبیعتی گرم و خشک است .

خواص لاوندر :

– آرامش بخش ؛ اثر آرام بخشی این گیاه بی نظیر است .
– تقویت حافظه
– بهبود اعصاب
– مقوی معده
– رفع گرفتگی
– ادرار آور
– از بین بردن انگل
– ضد سرفه
– بهبود زکام
– ضد تشنج
– تب بر
– دفع اخلاط
– رفع رعشه
– سرگیجه
– خواب آور
– رفع خواب رفتگی دست و پا
– رفع زردی
– رفع آب آوردن بدن
– رفع سردرد یک طرفه
– تپش قلب
– آسم
– رفع ترشحات زنانه
– درد های استخوانی ، آرتروز ، رماتیسم و … ؛ استفاده از کمپرس این گیاه
– التیام زخم

 

لاوندر

 

اسطوخودوس دارای عطری بی نظیر و تند است از این رو از روغن این گیاه برای دفع حشرات ، بید و مورچه استفاده می شود . بدین منظور کافی است ، ۵ قطره از روغن این گیاه را با ۱۰ قطره روغن نعنا و یک چهار لیتر الکل مخلوط کرده و در محل رفت و آمد مورچه ها بریزید . آنگاه مشاهده می کنید ، مورچه ها به سرعت از ان مکان فرار خواهند کرد .
برای از بین بردن بید نیز چند قطره از این گیاه را رو تکه ای چوب ریخته و در کمد قرار دهید .

 

اسطوخودوس

 

مضرات لاوندر :

افراد صفراوی مزاج اسطوخودوس را با سکنجبین میل کنند .

طرز مصرف لاوندر :

از روغن و اسانس این گیاه می توانید استفاده کنید و روی محل مورد نظر ریخته و ماساژ دهید .
همچنین می توانید گیاه خشک را تهیه با آب جوش به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه دم کنید . دمنوش حاصل را صاف کرده میل کنید .
اسطوخودوس را با اب روی حرارت بگذارید تا جوش بیاید ، پس از اینکه مدتی جوشید آن را از حرارت برداشته صاف کنید و میل کنید و یا به صورت کمپرس در محل مورد نظر قرار دهید .

 

خرید محصول

گذاشتن نظر