خواص اعجاب انگیز وارنگ بو برای اعصاب

خواص اعجاب انگیز وارنگ بو برای اعصاب

یکی از گیاهان پر طرفدار و تقریبا شناخته شده در زمینه اعصاب می باشد . این گیاه ، گیاه مورد علاقه ابوعلی سینا می باشد . بادرنجبویه که امروزه در آسیا و اروپا وجود دارد ، بومی مناطق مدیترانه می باشد .

در ایران در کنار مجاری آب ها و مناطق اطراف تهران و در شمال ایران در رشت و اطراف آن ، رودبار و در آذربایجان و مناطق شرقی ایران و استان های غربی این گیاه می روید . این گیاه ارتفاعی برابر با ۳۰ – 80 سانتی متر دارد ، ساقه‌های آن چهارگوش بوده و کمی کرکدار است . برگ‌های آن زرد مایل به سبز و به شکل بیضی یا قلب هستند و لبه‌ آنها دندانه دندانه است . وقتی برگ ها له ‌شوند ، بوی لیمو شیرین از آنها متصاعد می شود .

از اواخر تابستان تا اواسط پاییز، سنبله گل های کوچک بادرنجبویه به رنگ زرد که بعدا به صورتی کم رنگ یا سفید تبدیل می‌شوند ، ظاهر می‌گردد . بادرنجبویه به کمبود آهن بسیار حساس می‌باشد و در خاک‌هایی که از لحاظ آهن فقیر هستند اضافه نمودن کودهای آهن دار کاری مهم و ضروری است . اردیبهشت فصل برداشت این گیاه است . برگ های این گیاه چیده و خشک می کنند . نام دیگر بادرنجبویه ، وارنگ بو و ملیسا می باشد . بادرنجبویه به صورت اسانس، عصاره روغنی، روغن، پماد، کمپرس و دم کرده مصرف می شود .

خواص بادرنجبویه :

– سردرد
– ضعف حافظه
– خستگی روحی
– آرام کردن درد معده با منشاء عصبی
– تپش قلب
– سرگیجه
– بی خوابی
– کم خونی
– درد عصبی دندان
– رفع تند خویی
– بهبود سرماخوردگی
– رفع خستگی
– رفع افسردگی
– آرامش بخش
– ضد اسپاسم
– ضد درد
– نیرو دهنده
– ضد تشنج
– خوشبوکننده دهان
– تبخال
– بهبود حافظه
– درد های مفصلی
– قولنج کودکان
این گیاه نیز همانند دیگر گیاهان دارویی دارای مضراتی نیز هست اما عوارض این گیاه بسیار نامحسوس بوده ولی در کل باید از مصرف بی رویه و خودسرانه آن اجتناب کنید .

طرز تهیه :

می توانید برگ های خشک شده این گیاه را به صورت دمنوش مصرف کنید یا از روغن این گیاه برای درمان درد ها بهره مند شوید بدین صورت که روغن رو بر پشت گردن خود بمالید .

 

خرید محصول


این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید