پنیرک

پنیرک

پنیرک (Malvaceace  ) گیاهی با ارتفاع ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر می باشد . این گیاه  دارای شاخه های متعدد و منشعب و گل هایی در اندازه های متوسط به رنگ آبی ، صورتی و بنفش می باشد .

این گیاه دارای انواع مختلف و نام های مختلفی است ، نان کلاغ ، ابم کماجی ، نحیلک ، خطمی کوچک از جمله نام های این گیاه هستند . پنیرک در ایران و در استان های مازندران ، همدان ، لرستان ، اصفهان ، فارس ، کرمان ، تهران ، قزوین ، خراسان و سیستان به صورت خودرو می روید . پنیرک هم به صورت خودرو وجود دارد و هم کشت می شود . نوعی از این گیاه که پاییز می روید تا بهار گل می دهد و نوعی که بهار می روید تا تابستان گل می دهد .

مولانا نفیس گفته که سه نوع می باشد یکی بستانی و آن مخصوص به اسم ملوخیا و ملوکیه است و دیگر برّی و آن دو نوع است یکی عظیم و آن مخصوص به اسم خطمی است و دوم صغیر و آن مخصوص به اسم خباز است و به فارسی خیرو نامند و از مطلق آن مراد نوع صغیر برّی است که برگ آن مستدیر و بی مزه و اندک خشن خصوص پشت برگ آن و گل آن کوچک و سرخ مایل به بنفشی و تخم آن مدور اندک پهن و در وسط آن تقعیری و رنگ تخم بعض نوع سفید و بعضی مایل به سیاهی و نبات آن کوچک تر از خطمی و لعاب پوست بیخ و پوست ساق آن بسیار کمتر از خطمی و در تری و نازکی اندک لعابی دار و چون خشک و کهنه شود بالکل برطرف می گردد .

خواص درمانی :

– ادرار آور
– افزایش شیر مادر
– بهبود ورم ناشی از شکستگی عضو یا نیش حشرات ؛ بدین منظور ضماد این گیاه را تهیه و روی محل قرار دهید .
– بهبود سوختگی ؛ بدن منظور آن را را با روغن گل سرخ ، روغن زیتون و عسل مخلوط کنید .
– بهبود یبوست
– سوزش ادرار
– گلو درد
– سرفه
– سرماخوردگی
– تقویت روده
– درمان اسهال خونی
– گرفتگی صدا
– درمان بواسیر ؛ استفاده از  جوشانده یا کمپرس این گیاه
– رفع جوش صورت

مضرات پنیرک :

 مصرف بیش از حد نیز موجب ناراحتی و ضعیف شدن معده می شود . همچنین این گیاه برای افراد با مزاج سرد مناسب نیست .
افراد دارای آلرژیک

طرز مصرف پنیرک :

می توانید برگ وگل خشک شده پنیرک را در آب جوش به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه دم کرده و به صورت دمنوش صاف کرده و میل کنید . یا گل ها را به همراه آب روی حرارت قرار داده تا جوشانده پنیرک تهیه شود . در هنگام تهیه دمنوش پنیرک می توانید پنیرک را با گل ختمی مخلوط کنید زیرا این دو در یک جهت هستند .
همچنین می توانید بگ های این گیاه را به صورت ضماد در آورده و محل مورد نظر قرار دهید .
از تخم پنیرک نیز می توانید استفاده کنید .

 

خرید محصول


این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید