گل شمعدانی گیاهی دارویی در خانه هر ایرانی

گل شمعدانی گیاهی دارویی در خانه هر ایرانی

گل شمعدانی ، گلی سنتی می باشد که تقریبا در خانه هر ایرانی یافت می شود . سادگی در زیبایی این گل موجب شده ، طرفداران بسیاری را به خود جذب کند .

گل شمعدانی علاوه بر زینت بخشی به خانه های ایرانی ، خواص دارویی نیز دارد . شاید کمتر کسی این را بداند که شمعدانی یک گیاه دارویی است !!

گل شمعدانی (maculatum) ، گیاهی با برگ های پهن و کرک دار ، ساقه های با مقطع دایره به رنگ سبز که در اثر کهولت به رنگ زرد در می آید ، می باشد . این گیاه  دارای گل هایی خوشه ای به رنگ های قرمز ، صورتی ، سفید و … می باشد . تنوع شمعدانی و رنگ گل های بسیار زیاد می باشد .

این گیاه بومی بومی شمال شرقی ایالات متحده می باشد و امروزه در سراسر جهان یافت می باشد . از برگ ، گل و ریشه گیاه برداشت دارویی می شود ، اما آنچه که از شمعدانی اهمیت  دارویی  بیشتری دارد ریشه شمعدانی است .

خواص :

–  درمان اسهال
– تقویت و رفع مشکلاتی گوارشی
– ضد التهاب مثانه
– ضد خونریزی
– درمان مشکلات قاعدگی
– درمان مشکلات رحم
– بهبود پوست
– درمان زخم
– درمان بواسیر
– تقویت بینایی
– کمک به درمان دیابت
– ورم ملتحمه
– ناراحتی های شبکیه چشم
– ضد اضطراب
– ضد افسردگی ؛ استفاده از روغن گیاه روی مو
– بی خوابی
– تقویت ناخن
– تنظیم قند خون
– ضد عفونت
ضد اگزما

اسانس شمعدانی

مضرات :

به سبب وجود تانن در گل شمعدانی ، مصرف بیش از حد و مداوم آن سبب سوء هاضمه می شود .
زنان باردار و شیرده از مصرف شمعدانی خودداری کنند .

طرز مصرف :

می توانید از این گیاه دمنوش یا جوشاده ای تهیه کرده و میل کنید . برای تهیه دمنوش کافی است ، مقداری ب جوش را روی گیاه خشک ریخته و اجازه دهید ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی حرارت غیر مستقیم دم بکشد .
برای تهیه جوشانده کافی است مقداری از گیاه را به همراه آب روی حرارت بگذارید تا بجوشد . پس از ۵ دقیقه جوشانده شما آماده است .
از شمعدانی کپسول ، روغن و … تهیه شده است که می توانید از ان ها استفاده کنید . البته تاثیر گذاری دمنوش به مراتب بیشتر است .


این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید